Мисија и визијаСтратегијаИсторијатeКнигаПромоции и критики Културно наследство Поети и писатели почетници Издавачи БиблиобусКалендариум Извештаи

Проекти

Анкета

Кои нови услуги би сакале да бидат воведени во Градската библиотека
 
Цветан Димов PDF Печати Е-пошта

На ден 25 декември 2015 година во просториите на централната библиотека „Цветан Димов“ со почеток во 13.00 часот ќе се одржи ќе се одржи литературно читање со познатата поетеса Линдита Ахмети. Учество ќе земат ученици од основните училишта на Општина Чаир.

 
Најчитан македонски писател за 2015 PDF Печати Е-пошта

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ - Скопје Ве поканува на свеченото прогласување на најчитан македонски писател за 2015 година. Годинава тој епитет ќе го понесат творците Велко Неделковски, автор за деца и Блаже Миневски, автор за возрасни. Најчитан македонски автор во мрежата на Градска библиотека што живее и твори надвор од границата на Р.Македонија во 2015 година е поетесата Лидија Димковска.

Прогласувањето ќе се одржи во просториите на Библиотеката на 24 декември во 12.00 часот.

 
промоција на книга PDF Печати Е-пошта

Промоција на книгата „Писмото на десетте прсти“ од Сања Атанасовска добитник на наградата Лесновски ѕвона.

 
13.11.2015 PDF Печати Е-пошта

На 13 Ноември 2015 година, вработените заедно со директорката на Градската библиотека „Стеван Сремац“ од Ниш ја посетија Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ од Скопје и разменија неколку искуства со директорката Гордана Петревска. Тие имаа можност одблизу да се запознаат со одделите на библиотеката и нејзината дејност.

 

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 3 од 78

Мудрите за книгата


Notice: Trying to get property of non-object in /home/gbskmk/public_html/2015/plugins/content/vote.php on line 23

„Најубави спомени се оние кои не можеш да ги преточиш во зборови!“